Instalacja w pigułce

3 kwietnia 2019

Instalacja FTTH (Fiber to the home – światłowód do domu)  w Twoim domu/mieszkaniu jest dla Nas zadaniem do którego przykładamy się z najwyższą starannością, dlatego nasi monterzy są regularnie szkolonymi specjalistami w tym fachu!
Zapoznaj się z opisem instalacji, abyś mógł przekonać się, że Twój czas poświęcony dla nas w dniu instalacji nie będzie zmarnowany!

Rozpoznanie w terenie (15-30min)
W tym czasie monter rozmawia z Tobą, zadając przy tym szereg pytań, ogląda budynek na zewnątrz i wewnątrz. Opisuje planowaną drogę przejścia przewodem od naszej puszki dostępowej, umieszczonej na słupie energetycznym, do gniazda światłowodowego, uwzględniając Twoje uwagi.
(Zostaniesz poproszony o wyznaczenie miejsc w budynku, w których monter dokona pomiaru zasięgu WiFi. A wszystko po to – aby jak najlepiej zoptymalizować przebieg instalacji spełniając Twoje oczekiwania co do działania i zasięgu usługi.)
Ten etap zakończony jest wypełnieniem protokołu będącego pewnego rodzaju porozumieniem co do planowanych prac oraz potwierdzeniem Twojej zgody na wykonanie przez montera niezbędnych ingerencji technicznych (np. wywiercenie otworu na przewód).

2.  Instalacja w puszce dostępowej FiberBox (20-60min) i doprowadzenie przewodu do Twojej posesji.
Monter, zgodnie z naszymi wewnętrznymi procedurami wykonuje instalację w najbliższej puszce dostępowej FiberBox, znajdującej się na słupie energetycznym. Na tym etapie mogą wystąpić różne komplikacje, niezależne od nas, np. przerzucenie kabla nad drzewami czy też przez posesję sąsiada – jeśli jest taka konieczność.

3. Instalacja gniazda światłowodowego wewnątrz budynku. (20-40min)
Zgodnie z ustaleniami z pierwszego etapu, monter mocuje gniazdo. W 90% przypadków konieczne jest wykonanie przewiertu, aby wprowadzić kabel do wewnątrz budynku. Jest dla nas niezwykle cenne, aby podczas wstępnej rozmowy uzyskać informacje na temat instalacji podtynkowych (elektryka, gaz, woda) w celu zminimalizowania ryzyka uszkodzenia.

4. Montaż i konfiguracja urządzeń. (15-30min)
Nasi specjaliści zamontują router w najbardziej optymalnym miejscu tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia instalacji oraz, by całość instalacji zachowała walory estetyczne. Na tym etapie zostaniesz poproszony o wybranie hasła do Twojej wewnętrznej sieci WiFi.

5.  Mocowanie przewodu na elewacji oraz wewnątrz budynku. (10-60min)
Zdarza się, że jest to najbardziej czasochłonny etap instalacji, np. w przypadku, gdy gniazdo światłowodowe znajduje się w miejscu bardzo oddalonym od punktu zaczepienia kabla na budynku. Kiedy droga przewodu nie jest aż tak skomplikowana – skraca się automatycznie czas całego etapu.

6. Umowa. (10-15min)
Monter utworzy w naszym systemie Twoją indywidualną kartotekę oraz sporządzi umowę. W związku z tym konieczne jest okazanie dowodu osobistego osoby, na którą umowa ma zostać spisana lub, jeśli osoba ta nie może być obecna podczas instalacji – konieczne jest uprzednie sporządzenie upoważnienia zawierającego numery dowodów osobistych obu osób. Podczas umawiania terminu instalacji przez infolinię, nasz konsultant na pewno poinformuje Cię o tej konieczności. Monter wręczy Ci hasło i login do Twojego indywidualnego konta e-BOK, gdzie będziesz mógł znaleźć m.in. swoją umowę w wersji elektronicznej oraz śledzić płatności.

7. Sprawdzenie działania usługi (10 min)
Ostatnim etapem instalacji jest sprawdzenie poprawności działania internetu (tzw. speedtesty) oraz ponownie – zasięgu WiFi. Testy przeprowadzane są zarówno na naszych urządzeniach jak i tych, które nam udostępnisz do celów testowych. Warto pamiętać o tym, że im jest tych urządzeń więcej, tym bardziej możemy być pewni, że zostawiamy Cię ze stuprocentowo działającą usługą!

Jeśli wszystko będzie w porządku, od tego momentu będziesz mógł cieszyć się najszybszym łączem w południowej Polsce i być  jednym z tysięcy zadowolonych klientów!

Jak łatwo policzyć, czas trwania instalacji uzależniony jest od wielu czynników, ale nie powinien przekroczyć 4 godzin.
Ważne dla nas jest, aby podczas całej instalacji obecna była osoba decyzyjna (wiercenie otworów, znajomość lokalizacji instalacji podtynkowych, hasło do WiFi, podpisanie umowy).