Konfiguracja PPPOE na routerze TP-Link WR841

23 lipca 2017

Router TP-Link WR841 to chyba najpopularniejszy model stosowanego routera – łączy w sobie niską cenę, oraz stosunkowo wysoką jakość. Poniżej przedstawiamy konfigurację PPPOE na tym urządzeniu. Przy okazji pokażemy jego pozostałe parametry konfiguracyjne.

Podłączenie routera

Tuż po rozpakowaniu routera z pudełka podłączamy się dołączonym kablem do portu LAN routera (porty w kolorze żółtym). Wpisujemy w przeglądarkę internetową jego domyślny adres, czyli http://192.168.0.1 i logujemy się na domyślne dane czyli login: admin, hasło admin.

Uwaga. Jeżeli Twój router był konfigurowany przez naszego pracownika, otrzymałeś od nas kartkę z wszystkimi danymi routera. Znajdziesz na niej jego adres, login oraz hasło. Jeżeli Twój router był konfigurowany przez osobę zewnętrzną w tym artykule znajdziesz informację jak się z nim połączyć.

Konfiguracja połączenia PPPOE

Klikamy w menu w Sieć a następnie w WAN. Jako typ połączenia wybieramy PPPOE, poniżej wpisujemy swój login do sieci (nazwa użytkownika), oraz hasło. Warto upewnić się, że opcja Połącz automatycznie jest zaznaczona.

I tyle – połączenie PPPOE mamy skonfigurowane. Można teraz wpiąć kabel internetowy do portu WAN (niebieski).

Nigdy nie wpinaj kabla internetowego do żółtych portów LAN. Może to spowodować poważne problemy.

Konfiguracja sieci WiFi

Klikamy na Siec bezprzewodowa następnie na Ustawienia. Uzupełniamy:

  • Nazwa sieci bezprzewodowej – unikalna nazwa naszej sieci
  • Region – Polska
  • Tryb – mieszany BGN. Jeżeli posiadasz starsze urządzenia lub urządzenia firmy Apple ustaw BG
  • Szerokość kanału – auto
  • Kanał – sprawdź jaki kanał sieci bezprzewodowej w Twojej lokalizacji jest najmniej obciążony i go ustaw. Informację jak to sprawdzić znajdziesz w artykule Jak znaleźć odpowiedni kanał WiFi?
  • Pozostałe opcje ustaw jak na grafice poniżej.

Konfiguracja hasła sieci bezprzewodowej

Kliknij w Sieć bezprzewodowa a następnie w Zabezpieczenia WiFi. Zaznacz protokół WPA/WPA2 Personal i wpisz swoje hasło.

Nigdy nie ustawiaj hasła takiego samego jak nazwa sieci, hasło logowania do routera czy jakiekolwiek innego które łatwo zgadnąć (np Twoje imię). Nie używaj też polskich znaków. Najlepsze jest hasło losowe. Jeżeli nie chcesz zapamiętywać trudnego hasła ustaw łatwy do zapamiętania ciąg znaków używając dużych liter i cyfr, np: 4MaleKoty

Ustawienie hasła do routera

Koniecznie zmień domyślne dane do logowania do routera. Kliknij w Narzędzia systemowe a następnie w Hasło.

Nigdy nie ustawiaj hasła takiego samego jak nazwa sieci, hasło logowania do sieci WiFi czy jakiekolwiek innego które łatwo zgadnąć (np Twoje imię). Nie używaj też polskich znaków. Najlepsze jest hasło losowe. Jeżeli nie chcesz zapamiętywać trudnego hasła ustaw łatwy do zapamiętania ciąg znaków używając dużych liter i cyfr, np: 4MaleKoty

I to tyle – Twoje urządzenie jest gotowe i skonfigurowane do pracy